Vai es varētu veikt pētījumu par bērniem bērnu namos?18.09.2017

Eva jautā: Nu jau ir pienācis laiks taisīt ZPD (Zinātniski pētniecisko darbu). Esmu daudz domājusi un vislabākā tēma man šķiet bērni, bērnu namos. Man vienmēr ir bijušas ideālas attiecības ar dažāda vecuma bērniem, katru vasaru arī strādāju par auklīti, auklējot bērnus pie dažādām ģimenēm un tā gadiem ejot, esmu nonākusi pie mana kvēlākā sapņa – kādreiz adoptēt bērnu tieši no bērnu nama. Ilgi domāju un īsti nevaru izlemt vai 11.klasē man būtu iespēja veikt arī pētniecisko daļu šai tēmai, tāpēc izlēmu pajautāt Jums, vai pēc jūsu domām šī iespēja būtu realizējama un pētāma tieši par bērniem un viņu dzīvi un skatījumu uz reālo pasauli?

Elvita Rudzāte atbild: Tas būtu ļoti vērtīgs pētījums, īpaši, ja salīdzinātu bērnus, kas aug bērnu namos un audžu ģimenēs. Arī pētījums par audžuģimenēm būtu interesants, jo bērni, no kuriem atsakās audžuģimenes cieš vairāk, nekā bērni, kas aug bērnu namos. Dažām audžuģimenēm audžubērnu audzināšana ir kļuvis bizness, kas ir nepareizi, bet tā jau ir sociālo darbinieku problēma, kā pareizi noteikt, kurai audžuģimenei vispār drīkst dod svešu bērnu audzināšanā.

Eva norāda, ka viņa gribētu bērnu adoptēt. Tas ir jauki, ka viņa vēlas kādam bērnam dot mīlestību un ģimeni, tomēr jāņem vērā, ka bērnam nepieciešami abu dzimumu vecāki. Tāpēc labāk par bērna adoptēšanu var sākt domāt, kad ir izveidota ģimene, bet vai vīrs gribēs audzināt svešu bērnu?

Lai veiktu kvalitatīvu pētījumu, nepieciešamas labas zināšanas bērnu psiholoģijā un Dievišķajos likumos, kā arī lieli laika resursi, analizējot bērnus bērnu namos un runājot ar bērniem, kas jau pēc bērnu namiem ir aizgājuši patstāvīgā dzīvē. Es nedomāju, ka Evai šādas zināšanas ir, tāpēc pētījums varētu būt citā skatījumā, piemēram, paanalizēt pašai savu dzīvi un saprast, kāpēc viņai ir radusies vēlēšanās adoptēt bērnu? Salīdzināt savu domāšanu ar citu vienaudžu domāšanu un mēģināt nonākt pie secinājumiem, kāpēc vispār cilvēki sāk domāt par bērnu adopciju, kāds tam ir motīvs? Arī tas būs psiholoģisks pētījums, bet viņas pārdomas un secinājumi varētu likt aizdomāties pat psihologiem.